Znížte si splátky, keď sa dá ...

Pomôžeme Vám s prenosom Vašej hypotéky do banky, ktorá Vám bude najviac vyhovovať podľa ponuky.

Ako na to ?

  1. Kedy môžem úver / hypotéku refinancovať?

Úver je možné refinancovať v princípe kedykoľvek. Predčasné splatenie pôvodného úveru a jeho refinancovanie novým, však nemusí byť v prípade splatenia úveru mimo tzv. konca fixácie úrokovej sadzby vždy výhodné – keďže so splatením úveru mimo obdobia konca fixácie úrokovej sadzby je spojená i sankcia za predčasné splatenie úveru. Všetko však závisí od konkrétnych podmienok daného prípadu. Z dôvodu sankcie za predčasné splatenie je najvýhodnejšie úver refinancovať v období konca fixácie – kedy splatenie úveru možné bez sankcie. Najneskôr 2 mesiace pred koncom fixácie je banka povinná poslať refixačný list s ponukou novej úrokovej sadzby. To je chvíľa, kedy by ste mali začať zisťovať, či Vám iné banky vedia poskytnúť lepšie podmienky a tak ušetriť na splátkach svojej hypotéky.

  1. Aké sú poplatky?

Vo väčšine prípadov Vás čaká jediný poplatok a to poplatok za zriadenie záložného práva v prospech novej banky (kolky v hodnote 66 € na katastri). Ďalším výdavkom môže byť znalecký posudok. Väčšina bánk však akceptuje posudky nie staršie ako 5 rokov – teda tento náklad nie je nevyhnutný. Niektoré banky majú poplatky napr. za vyčíslenie zostatku úveru, alebo za súhlas so zriadením záložného práva. Tieto poplatky sú max. 150 €.

  1. Nie je to komplikované?

Refinancovanie je podstatne jednoduchšie ako klasická hypotéka. Budete potrebovať minimum dokladov a väčšinu vecí za Vás vyrieši dobrý hypotekárny špecialista. Nepotrebujete doklady k príjmom, výpisy z účtu ani nič podobné. Po schválení úveru pošle vaša nová banka peniaze do starej banky a od nasledujúceho mesiaca začnete platiť už zníženú splátku na iný účet do novej banky.

  1. Koľko na tom ušetrím?

Zoberme si príklad hypotéky vo výške 70.000,–. Eur, so splatnosťou 30 rokov. Pri znížení úrokovej sadzby iba o 1% ušetríte počas 3 rokov cca 1 450 Eur, teda 40 Eur mesačne, ktoré by ste inak platili starej banke navyše. Samozrejme, výška úspory závisí od parametrov tak starého úveru ako i nového úveru – úspora však nie zriedka dosahuje i sumy presahujúce 100€ mesačne a teda celkovo tisícky Eur.

  1. Ako dlho to celé trvá?

Refinancovanie starej hypotéky výhodnejšiu zaberie približne 2 týždne, pričom v spolupráci so skúseným hypotekárnym špecialistom poskytujúcim komplexné služby Vám postačí pobočku banky navštíviť iba jeden krát a to pri podpise zmluvnej dokumentácie k úveru. Všetko ostatné zariadime za Vás.

Taktiež  by Vás mohlo zaujímať

Nerozumiete nejakej skratke ?

prečítajte si ich význam v našom HYPOslovníku